Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...
سبقت Sebghat.com
هر چی بخوای همینجاست...
صفحه اصلی مطالب تصادفی همکاری ارتباط باما
  Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...
فیلم و انیمیشن(12)

گردشگری وهنر(135)

خودرو و هواپیما(49)

بازی و نرم افزار(125)

بازی آنلاین(80)

کمپانی ها(17)

شخصیت ها(10)

دانستنیها(166)

سرگرمی(81)

متون ادبی(11)

آموزشی(41)

تکنولوژی(410)

ترفند ها(37)

آشپزی(109)

علمی(61)

سلامت(46)

گالری(44)

کلیپ(83)

فال(125)  Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...
تعداد بازدید:   1088 زمان ثبت:   19:11:53 1394-08-21
10 جایی که قبل از نابودی باید ببینید
گوینده اخبار مرتب با لحنی که نگران‌کننده به نظر می‌رسد می‌گوید زمین در حال گرم شدن است. صفحه روزنامه‌ها پر است از خبرهای نگران کننده در مورد آلودگی آب‌ها، تغییرات آب و هوایی، تخریب زیست – محیطی و مطالبی از این دست. اما کمتر کسی در مورد اینکه این همه اتفاقات و تغییرات ناگوار در مورد تغییرات اکوسیستمی که در اطراف ما اتفاق می‌افتد، روی آثار تاریخی، مناطق توریستی، پدیده‌های طبیعی که عمر بعضی از آنها به چند ده هزار سال می‌رسد، چه تا ثیری می‌گذارد صحبت می‌کند.

دنیای اطراف ما در حال تغییر است. این تغییر شامل فرسایش هم می‌شود. فرسایش بنای بی‌نظیری مانند تاج محل یا پدیده طبیعی مانند جزیره مرجانی در استرالیا. متاسفانه نابودی بعضی از آنها ناگزیر است و کاری از دست ما برنمی‌آید. اما این فرصت را داریم که تا قبل از بین رفتن، آنها را از نزدیک ببینیم. فرصتی که ممکن است نصیب فرزندان ما نشود. پس اگر اهل مسافرت هستید شاید بد نباشد که این 10مکانی را که به شما در ادامه معرفی می‌کنیم در اولویت قرار دهید.

جزیره گالاپاگوس

هرساله میزان توریست‌ها 12 درصد افزایش پیدا می‌کند. هتل‌ها، رستوران‌ها و ماشین‌ها بیشتر، آن را از زیبایی طبیعی یک جزیره دست نخورده دور می‌کنند. کارگران، برای به دست آوردن غذاهای متنوع‌تر حیوانات را به جزیره قاچاق می‌کنند و کشتی‌ها موش‌ها را وارد جزیره می‌کنند. همه اینها کمک می‌کنند به تخریب سریع‌تر طبیعت جزیره.جزایر گالاپاگوس ؛گروه-جزیره‌ای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در 926 کیلومتری غرب اکوادور است.
این گروه-جزیره روی خط استوا قرار گرفته و از لحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می‌شود. جزایر گالاپاگوس و آب‌های اطراف آن یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است و جمعیت آنها کمی بیش از 25000 نفر است.

شهرت این جزایر به خاطر گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به‌ فردی است که در این جزایر یافت می‌شوند. اولین ورود ثبت شده به این جزایر مربوط به سال 1535 میلادی و زمانی است که یک کشیش اهل دومینیکن به‌نام فری توماس دو برلانگا برای حل یک اختلاف ما بین فرانسیسکو پیزارو و افسران تحت فرمانش به پرو رفت.

جزیره مالدیو
مالدیو کوچک‌ترین کشور دنیاست. 80 درصد از 1200 جزیره آن بیشتر از یک متر از سطح دریا ارتفاع ندارند. کمتر از 100 سال دیگر این جزیره غیر‌قابل سکونت خواهد شد. این مساله در سال 2008 بسیار جدی شد و رییس جمهور و دولت این کشور شروع کردند به خریدن زمین‌هایی در کشورهای دیگر مانند هند تا در زمانی که آب بالا می‌آید بتوانند شهروندان‌شان را به آنجا منتقل کنند.

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد.

مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آنها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی خوانده می‌شوند واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دیواره بزرگ مرجانی

بالا آمدن دمای اقیانوس، آلودگی اقیانوس، اسیدسازی اقیانوس و طوفان‌ها به صورت مستمر دیوار مرجانی را تخریب می‌کنند و باعث سفید شدن مرجان‌ها می‌شوند. تخمین زده می‌شود که 60درصد دیواره‌های مرجانی دنیا تا سال 2030 از بین خواهند رفت. به این ترتیب هشت هزار سال خلقت طبیعی در کمتر از مدت زمان عمر ما از بین خواهند رفت. دیواره بزرگ مرجانی به مجموعه عظیمی از صخره‌های مرجانی گفته می‌شود که در شرق کشور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند.
«دیواره بزرگ مرجانی» بزرگ‌ترین مجموعه صخره‌های مرجانی در دنیا به شمار می‌آید. این مجموعه بزرگ، شامل بیش از سه هزار صخره و 900 جزیره مختلف است که به صورت نواری در دریای کورال در شرق ایالت کوئینزلند کشیده شده‌اند و در مجموع بیش از 300 هزار کیلومتر گستردگی و ۲۶۰۰ کیلومتر طول دارند.

«دیواره بزرگ مرجانی» از جاذبه‌های گردشگری استرالیاست و یکی از نمادهای کوئینزلند به شمار می‌آید. شهرهای تانزویل، کَنز و مِکای از شهرهایی هستند که برای دیدن صخره‌های مرجانی مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرند.

ونیز

ونیز همیشه غرق در آب بوده، اما بالا آمدن سطح دریا وضعیت آن را غمناک‌تر می‌کند. سطح سیلاب‌ها هرساله افزایش پیدا می‌کنند و این نگرانی وجود دارد که چقدر دیگر ونیز می‌تواند بالای آب باشد.گردشگری یکی از نگرانی‌های مهم در مورد این شهر است. تنها در سال 2007، 21 میلیون نفر از ونیز بازدید کردند، یعنی حدودا 40 برابر جمعیت آن.
وِنیز جزیره‌ای است در شمال ایتالیا که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است. این شهر به‌صورت جزیره‌های کوچک است که جزیره‌ها به وسیله کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که به سن مارکو مشهور است، اشاره‌کرد.

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها نیز هست. برای مثال جشنواره‌ فیلم ونیز در اواخر آگوست، هر سال یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر است. کارناوال مشهور ونیز هم که در ماه فوریه در تمام شهر برپاست، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارناوال‌های جهان است. این کارناوال به کارناوال ماسک‌ها نیز مشهور است.

دریای مرده(بحر المیت)

در چهار دهه گذشته، دریاچه نمکی یک سوم کوچک‌تر شده است. نزدیک‌ترین رستوران‌ها به این دریاچه در چهاردهه گذشته حدود یک مایل از دریاچه دورتر شده است. رود اردن تنها منبع تغذیه این دریاچه است و به دلیل ساختن سدهای متعدد وکنترل کردن آب ورودی آن توسط سدها در سال‌های گذشته، میزان آب ورودی آن کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل دریای مرده احتمالا تا 50سال آینده از بین خواهد رفت.
دریای مرده که در غرب اردن، و شرق فلسطین (کرانه باختری) واقع شده‌است، سواحل اطراف آن پست‌ترین نقطه خشکی‌های زمین به شمار می‌رود. این دریا به این دلیل دریای مرده(بحر المیت) نامیده می‌شود که هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در آن زندگی نمی‌کند.

ارتفاع گودترین نقطه آن 422 متر کمتر از سطح دریاست. بیشترین عمق آب این دریا تاکنون از 378 متر بالاتر نبوده‌است. آب آن فقط از طریق تبخیر کاهش پیدا می‌کند، پس در نتیجه میزان نمک و سایر املاح که از طریق رود اردن و دیگر نهرهای کوچک به آن وارد می‌شود، افزایش می‌یابد. این دریاچه با 33.7 درصد غلظت مواد محلول یکی از شورترین دریاچه‌های دنیاست.

کوهستان آلپ
کوهستان آلپ اروپا در ارتفاع کمتری از کوهستان راکی قرار دارد و یخچال‌های طبیعی و مکان‌های اسکی آن در معرض خطر بیشتری از جانب پدیده گرمایش زمین قرار دارند. میانگین دمای زمین حدود دو درجه از قرن نوزدهم بیشتر شده و با این وضعیت یخچال‌های طبیعی این کوهستان ممکن است تا سال 2050 از بین بروند. رشته کوه‌های آلپ یکی از عظیم ترین رشته کوه‌های اروپاست که از هشت کشور اروپایی می‌گذرد.

رشته کوه‌های آلپ از اتریش و اسلونی واقع در شرق تا ایتالیا، سوییس، لیختن اشتاین، آلمان، فرانسه و موناکو در غرب گسترده شده است. قله بلانک با ارتفاع 4811 و مون بلان با 4807 متر مرتفع‌ترین قله‌های این رشته کوه هستند. قسمت عمده‌ آلپ را یخ و برف دائمی پوشانده و تعداد زیادی یخچال در آن وجود دارد که طولانی‌ترین آنها گریت آلچ به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است. کوه آلپ عارضه‌ای طبیعی است که در نتیجه برخورد صفحات قاره‌های آفریقا و اروپا به وجود آمده و موجب ناپدید شدن بخش غربی اقیانوس تتیس شد که قبلا در بین این دو قاره قرار گرفته بود.

ماداگاسکار

اگر هیچ کاری برای نجات چهارمین جزیره بزرگ دنیا انجام نشود، جنگل‌های آن تا 35 سال آینده و همین‌طور به دنبال آن گونه‌های منحصر به فرد آن مانند میمون‌های لمور که ماداگاسکار به خاطر آن معروف است. اکوسیستم جنگل‌های این جزیره به خاطر ورود انسان‌ها، کارکردن کشاورزها و شکار غیرقانونی در حال از بین رفتن است. ماداگاسکار کشوری جزیره‌ای است واقع در اقیانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا. پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است.
ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. جمعیت ماداگاسکار 22 میلیون نفر و زبان‌های رسمی این کشور مالاگاسی و فرانسوی است. واحد پول این کشور آریاری مالاگاسی نام دارد. حدود نیمی از مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگر پیرو سنت‌های دینی بومی هستند.

سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان درگذشته آنها تمرکز دارد. در دوران پیشاتاریخ با تکه‌تکه شدن ابرقاره گندوانا، ماداگاسکار حدود ۸۸ میلیون سال پیش از شبه‌جزیره هند جدا شد. این امر باعث شد تا بیش از ۹۰ درصد از حیات وحش و زیست گیاهی این جزیره مختص خودش باشد.

حوضه کنگو

بیش از دو سوم جنگل‌ها، و گیاهان و حیات وحش منحصر به فرد آن در حوضه کنگو تا سال 2040 از بین خواهند رفت؛ مگر اینکه تلاش‌های موثر بیشتری برای حفاظت از آن انجام شود. هرسال 10میلیون هکتار از جنگل‌های آن بر اثر استخراج معدن، ورود غیرقانونی، کشاورزی، دامداری و جنگ‌های چریکی از بین می‌رود.

حوزه کنگو یکی از بی‌نظیرترین مناطق سرسبز و جنگل‌های دنیا را به واسطه جلگه‌های حاصلخیزش دارد. این منطقه به دلیل نزدیکی به خط استوا آب و هوایی گرم و شرجی دارد و یکی از بهترین مناطق برای رویش جنگل‌های گرمسیری است.

این جلگه‌ها در محور رودخانه کنگو تشکیل شده‌اند که از شرق آفریقا آغاز می‌شوند و تا غرب آفریقا امتداد دارند. گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع و همین‌طور جنگل‌های بکر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه در حال نابودی به حساب می‌آید.

پارک ملی یخچالی

حدود 100 سال پیش، 150 یخچال سنگی در سراسر پارک ملی یخچالی وجود داشت، اما اکنون تنها 27 تا از آنها باقی مانده و تا سال 2030 همه آنها از بین خواهند رفت (اگر زودتر از بین نروند!). به علت نبود آب سرد و زمانی که تمام یخچال‌ها آب شوند ممکن است اکوسیستم این پارک به طرز غمباری عوض شود.
پارک ملی یخچالی یک پارک ملی در ایالت مونتانا در آمریکاست. مساحت این پارک 4102 کیلومتر مربع است و قسمتی از پارک در کشور کانادا قرار دارد. شهرت پارک بیشتر به‌خاطر مناظر سر به فلک کشیده و یخچال‌های طبیعی آن و همچنین به خاطر گونه‌های متنوع جانوری است که در آن زندگی می‌کنند.

دو گونه خرس گریزلی و سیاه‌گوش کانادایی در حال انقراض تنها در این پارک یافت می‌شوند. همچنین 260 گونه پرنده در این جزیره تا به حال شناسایی شده‌اند که در هیچ جای دیگر دنیا از نظر آماری نمونه ندارند.

تاج محل

جمعیت زیاد گردشگران و آلودگی هوا سنگ‌های سفید تاج محل را کم‌کم از بین می‌برند. با توجه به اینکه این بنا در قرن هفدهم ساخته شده، ممکن است به زودی بازدید آن برای عموم به دلیل آسیب‌های جدی که دیده است محدود شود.
تاج‌محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار آید. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،به نام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال 1631 میلادی در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است.

خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد. همانطور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن 20 هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

منبع:برترینها
تعداد رای=0
Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...
   Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...


بیشترین رای

کلیپ دو روزه:تاریخ کل ایران در 5 دقیقه(فیلمی که با دیدن 30 ثانیش دیگه نمیتونید رهاش کنید)

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (2)

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (9)

خطای دید های بسیار جالب

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (8)

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (6)

10 چیزی که هرگز فکر نمی‌کنید چاق‌تان کند

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (3)

۱۰ فایده شگفت انگیز عرق کردن

عکس نوشته های جدید در هر موضوعی!!!

بازی آنلاین زنبور بی باک

قشنگ ترین لب و سینه جهان

رابرت، عروسک نفرین‌شده!!!

نقاشی دنباله دار بسیار زیبا

9 موردی که شاید درباره مینیون‌ها نمی‌دانستید!

7 عادت نادرست که سلامت کلیه ها را به خطر می اندازد!

بازی آنلاین سوراخی برای زنده ماندن...

بازی آنلاین به در و دیوار نخوری!

داستان ترسناک

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (4)
بیشترین بازدید

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (8)

۱۰ فایده شگفت انگیز عرق کردن

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (9)

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (6)

خطای دید های بسیار جالب

10 چیزی که هرگز فکر نمی‌کنید چاق‌تان کند

آشنایی با نیکولا تسلا؛ مردی که هرگز بیش از ۲ ساعت نخوابید!

عروسی سنتی در نقاط مختلف ایران

مردم با این 7 چیز درباره ی شخصیت شما قضاوت می کنند

کلیپ دو روزه:تاریخ کل ایران در 5 دقیقه(فیلمی که با دیدن 30 ثانیش دیگه نمیتونید رهاش کنید)

جوک های تازه کشف شده!

عکس هایی از شیلا خداداد

عکس های ناز از خرگوش های ناز

لبخند سگی

عکس هایی از الناز شاکر دوست

عکس های جذاب از بهنوش بختیاری

دختر خوش‌شانس اهل کالیفرنیا، آیفون 6 اس جدیدش را 3 روز زودتر از موعد دریافت کرده است!

۲۷ تصویر عجیب و باور نکردنی که در ظاهر فتوشاپ هستند ولی در واقع کاملا حقیقی میباشند !

عکس دختران اسپانیایی بعد مراسم گوجه

داستان:خودداری
آخرین بازدید

10 جایی که قبل از نابودی باید ببینید

لیست زمان بندی آپدیت تلفن های سامسونگ گلکسی به اندروید 6 مارشملو منتشر شد

کوپه مفهومی یاماها از جنس فیبرکربن

مدیریت رام و تغییرات سیستمی با اپلیکیشن ROM Toolbox

رندرهای مطبوعاتی مایکروسافت لومیا 550 به بیرون درز کرد

سری جدید جوک های بی مزه

کالبدشکافی گوگل نکسوس 6 پی ؛ قیدش را بزنید!

آموزش تصویری بافت یک طرفه موی دخترانه

ارائه اطلاعات اشتباه در مورد تعداد هسته‌ها، AMD را راهی دادگاه می‌کند

مشخصات الجی نکسوس 5 ایکس (LG Nexus 5X) در وب‌سایت آمازون ؛ دوربین 12.3 مگاپیکسلی و باتری 2700mAh

عکس های خنده دار و جالب و دیدنی (8)

وان پلاس ایکس معرفی شد: تلفن اندرویدی ارزان‌قیمت با مشخصات یک پرچمدار

زخامت این هارد شما را شگفت زده می کند

داروهای گیاهی برای تسکین درد آرتریت

فال روزانه | فال روز شنبه 14 شهریور 1394

فال روزانه | فال روز یکشنبه 19 مهر 1394

وودافون یکی از بزرگ‌ترین کمپانی ارتباطات سیار جهان مورد حمله هکر ها قرار گرفت

این‌ها زیبا‌ترین تلفن‌های هوشمند موجود با رنگ طلایی هستند

فستیوال عکس: موزه‌ای جذاب برای آثار هنری سه‌بعدی در فیلیپین

بر اساس گزارش منتشر شده، سامسونگ در حال طرح‌ریزی جهت رونمایی از سری جدید گلکسی است؛ منتظر Galaxy O باشید

  Sebghat.com سبقت هرچی بخای همینجاست...